Skip to content

Elk Mound and Colfax cross country have top ten finishes in Rice Lake

Jasmine Bst

TOP TEN FINISH — Colfax freshman Jasmine Best placed eight at last Tuesday’s Rice Lake Invitational. —photo by Missy Klatt

By Amber Hayden

RICE LAKE – Both the Elk Mound Mounders and Colfax Vikings cross country teams traveled to Rice Lake to participate in the Rice Lake Invitational on the UW-Barron County campus last Tuesday, September 11.

Elk Mound’s boys and girls’ teams managed to best the Vikings in the small school division with the Mounders finishing third for the boys with 108 points and first for the girls with 44 points.

The Mounder girls had a strong showing in their fourth meet of the year taking first place with five of seven runners finishing in the top 20.

Sisters Alana and Brook Plaszcz finished first for the Mounders in fourth and eleventh place with times of 21:35.4 and 22:46.3.

Crossing the line in 12th place Danielle Olson finished with a time of 22:51.6 followed by Kristin Martinson less than thirty seconds later in 15th place with a time of 23:06.3.

Victoria Fasbender finished with a time of 23:23.0 to take 19th place for the Elk Mound runners.

Rounding it out for the girls was Paige Romanowski and Taya Schaefer taking 35th and 68th place with times of 24:42.9 and 27:36.9.

Juniors Cade Hanson and Andrew Pathos had top ten finishes for the second meet in a row. Hanson came in second for the Mounders with a time of 17:28.8, while Pathos finished less than a minute later in 10th place with a time of 18:17.0.

Crossing in 18th place for Elk Mound was Seth Hazen with a time of 19:09.8, followed by freshmen Lukas Wagner with a time of 20:08.6 for 32nd place.

Brennen Zais crossed the line in 49th place with a time of 21:18.0.

Finishing up for the Mounders were teammates Carter Sundeen and Brady Hunsnucker with times of 21:24.6 and 21:35.2 finishing in 52nd and 61st place.

Colfax's Sawyer Bet and Elk Mound's Lukas Wagner

IN THE PACK — Colfax’s Sawyer Best (back left) and Elk Mound’s Lukas Wagner (front right) run in the boys’ race at the Rice Lake Cross Country Invitational held on the UW-Barron County campus last Tuesday, September 11. Best placed 28th in the small school division race while Wagner came in 32nd. —photo by Missy Klatt

The Colfax boys finished ninth with a score 220 and the Lady Vikes finished in third place with 97 points.

“The meet was the best of the year so far, the boys were ninth but missing top runner Luke Heidorn and the girls were third and beat a few teams that had beaten us earlier in the year,” explained Colfax head coach Joe Doucette.

With lead runner Luke Heidorn gone for the race, the weight fell to the other six runners the Vikings had competing.

Senior Trevor Rothbauer finished in 27th place for the Vikings with a time of 19:54.0 and right behind him in 28th place was Sawyer Best with a time of 19:59.9. Noah Heidorn was hot on the heels of Best though with a time of 20:00.4 to take 29th place giving three of the six runners a top 30 placement.

Dennis Sonnentag came across the line in a time of 21:24.2 to take 51st place for the Vikings.

“Heidorn (Noah) and Sonnentag were solid, right now the boys have no margin for error everybody must be there and run well,” commented coach Doucette.

Bringing up the rear was freshmen Luke Blanchard and Tristan Lenz in 94th and 107th place with times of 24:30.6 and 26:06.8.

“The girls had by far their best race of the year finishing third in the small division in a solid field, it was a good race,” Doucette stated.

Erica Kallstrom finished in sixth place with freshmen Jasmine Best finishing in eighth with times of 22:00.8 and 22:05.5 earning both girls a medal.

“Best who was awesome in middle school had her best race of the season and she beat a lot of kids who had beaten her earlier,” according to Doucette.

Senior runner Hailey Prince finished in 29th place with a time of 24:28.4. With only seconds separating Prince from runners Jillian Bowe and Juelia Berger in 36th and 39th with times of 24:43.8 and 24:47.7.

Emilee Burcham-Scofield and Jenna Goodell rounded out the Lady Vikings’ team with times of 25:21.2 and 28:30.7 for 45th and 77th place.

“We were very happy to see improvement, we had seen good things in practice but had not seen that in meets … The D-SC is very strong in cross country right now and this was the first time we got to see Elk Mound and they are very good,” commented coach Doucette.

Elk Mound stays busy this week as they competed Tuesday in a meet at Valley golf Course in Mondovi before heading to Durand on Thursday.

Colfax will also compete in Thursday invite in Durand.

BOYS TEAM RESULTS: 1. McDonell Central 100, 2. Bloomer 107, 3. Elk Mound 108, 4. Grantsburg 125, 5. Unity 126, 6. Solon Springs 131, 7. St. Croix Falls 142, 8. Boyceville 190, 9. Colfax 220, 10. Glenwood City 255, 11. Drummond 277, 12. Barron 288, 13. Shell Lade 302, 14. Webster 319, 15. Washburn 405, 16. Cumberland 456.

BOYS INDIVIDUAL RESULTS: Elk Mound 2. Cade Hanson 17:28.8, 10. Andrew Pathos 18:17.0, 18. Seth Hazen 19:09.8, 32. Lukas Wagner 20:08.6, 49. Brennen Zais 21:18.0, 52. Carter Sundeen 21:24.6, 61. Brady Hunsnucker 21:35.2; Colfax 27. Trevor Rothbauer 19:54.0, 28. Sawyer Best 19:59.9, 29. Noah Heidorn 20:00.4, 51. Dennis Sonnentag 21:24.2, 94. Luke Blanchard 24:30.6, 107. Tristan Lenz 26:06.8.

GIRLS TEAM RESULTS: 1. Elk Mound 44, 2. Glenwood City 74, 3. Colfax 97, 4. McDonell Central 98, 5. Bloomer 169, 6. St. Croix Falls 173, 7. Shell Lake 185, 8. Barron 189, 9. Grantsburg 234, 10. Cumberland 248, 11. Solon Springs 255, 12. Federic/Luck 274, 13. Prairie Farm 296.

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS: Elk Mound 4. Alana Plaszcz 21:35.4, 11. Brook Plaszcz 22:46.3, 12. Danielle Olson 22:51.6, 15. Kristin Martinson 23:06.3, 19. Victoria Fasbender 23:23.0, 35. Paige Romanowski 24:42.9, 68. Taya Schaefer 27:36.9; Colfax 6. Erica Kallstrom 22:00.8, 8. Jasmine Best 22:05.5, 29. Hailey Prince 24:28.4, 36. Jillian Bowe 24:43.8, 39. Juelia Berger 24:47.7, 45. Emilee Burcham-Scofield 25:21.2, 77. Jenna Goodell 28:30.7. 

Leave a Comment