Boyceville MS Science Olympiad earns regional runner-up

BOYCEVILLE – Boyceville’s Middle School Science Olympiad team edged Hudson Middle School by two points to finish runner-up this past weekend at the Regional Tournament at Boyceville Middle School.  

[emember_protected] Regional championship gold medals were earned by ninth graders Brady Helland & Connor Sempf in Towers, Wright Stuff, and Battery Buggy, eighth graders Shiloh Wheeldon & Kayden Benson in Potions & Poisons, Shiloh Wheeldon & sixth grader Peter Wheeldon in Thermodynamics, eighth graders Elijah Farrell and Logan Windsor in Mystery Architecture, Roller Coaster, and Hovercraft, and sixth graders Caden Wold & Parker Coombs in Battery Buggy.

Silver medals were earned by eighth graders Ali Ruhnke & Jenna Goodell in Density Lab, eighth grader Ella Holden and Shiloh Wheeldon and Benson in Experimental Design, eighth grader Luke Becker & Helland in Meteorology, ninth grader Grace Edlin and Peter Wheeldon in Ping Pong Parachute, Helland & Sempf in Road Scholar, ninth grader Tanner Anderson and Becker in Solar System, and eighth grader Oscar Wyss and sixth grader Becca Wyss in Hovercraft.

Bronze medals were earned by Becker and Anderson in Optics, eighth graders John Klefstad and Preston Coombs in Towers, and Wold and Parker Coombs in Wright Stuff.  

Fourth place medals were earned by Sempf & Helland in Anatomy & Physiology, eighth grader Libby Bygd and Goodell in Crime Busters, Bygd and Holden in Disease Detectives, Shiloh Wheeldon & Benson in Write It, Do It, Wold & Parker Coombs in Towers, and sixth graders Gabby Nelson & Treylin Thorson in Hovercraft.

“I was very pleased with our kids effort and resilience on Saturday” said Boyceville Science Olympiad head coach Andy Hamm.  “I am so proud of all of the efforts of all of our students as well as the dozens of volunteers who helped make this tournament possible.  We now look forward to the state tournament in April at UW-MIlwaukee.” 

Boyceville Science Olympiad is coached by Andy Hamm, Jenna Willi, and Steve Duerst.

Final Team Results
WI West Regional Tournament
MS Division (Div B)

1. Menomonie 62
2. Boyceville 86
3. Hudson 88
4. Sparta STEM A 126
5. Medford 147
6. Elk Mound 192
7. Birchwood 203
8. Stanley-Boyd 231
9. New Richmond 251
10. Elmwood 256
11. Chetek-Weyerhauser 258
12. Tomah 258
13. Eleva-Strum 275
14. Antigo All Saints Catholic 306
15. Spring Valley 319
16. Spencer 331 [/emember_protected]