Boyceville HS Finishes 7th Overall at UW-River Falls, 2nd in Division

The Boyceville Middle School Science Olympiad finished in seventh place overall out of 66 teams at the competitive University of River Falls Invitational last Saturday. 

Gold medals were earned by junior Jason Swanepoel and freshman Jasmine Windsor in Dynamic Planet, juniors Casey Owen and Nicole Drinkman in Game On, senior Max Engel and junior Rian Corr in Helicopters, Owen and R. Corr in both Tower Building and Hovercraft, and Swanepoel and Drinkman in Rocks and Minerals.  

Silver medals were earned by Swanepoel and Engel in Astronomy, sophomores Mark Timper and Sarah Kapsner in Forensics, freshman Caitlyn Pelikan and Timper in WiFi Lab, Owen and Engel in Wind Power, juniors Brennan Wheeldon and Emmett Kapsner in Game On, Wheeldon and junior Lauryn Dominick in Hovercraft, and eighth graders Connor Sempf and Nathan Corr in Helicopters.

Bronze medals were earned by Timper, Swanepoel, and sophomore Brandon Nunnery in Code Busters, R. Corr and Engel in Electric Vehicle, Pelikan, Windsor, and Swanepoel in Experimental Design, Windsor and Swanepoel in Remote Sensing, seniors Kiel Anderson and Marvin Wienke in Tower Building, and Wheeldon and Emmett Kapsner in Helicopters.  

Fourth place medals were earned by freshman Cade Klefstad and N. Corr in Hovercraft and Klefstad and eighth grader Brady Helland in WiFi Lab.

Boyceville will next be in action at the Wright State Science Olympiad Invitational in Dayton, OH next weekend, followed by the regional tournament at Menomonie HS on March 4th.  Boyceville Science Olympiad is coached by Andy Hamm, Jenna Willi, and Steve Duerst.

Final Results of the 6th Annual UW-River Falls Science Olympiad Invitational Tournament

1 Menomonie Maroon 128
2 Medford Red 131
3 Wayzata Covalent Bonds (MN) 136
4 Eden Prairie Wet Jets (MN) 149
5 Lincoln Southwest (NE) 196
6 Mounds View Pegasi (MN) 208
7 Boyceville Varsity 234
8 Rochester Mayo Salty (MN) 277
9 Mounds View Goats (MN) 324
10 Irondale (MN) 340
11 Belleville 340
12 Denmark A 362
13 Menomonie White 369
14 Wausau West Gold 375
15 Bloomington Kennedy (MN) 400
16 Wayzata Ionic Bonds (MN) 409
17 Bloomington Jefferson A (MN) 457
18 Spring Lake Park (MN) 478
19 Chippewa Falls Red 479
20 Eastview Lightning (MN) 489
21 Medford Salmon 496
22 Minnetonka A (MN) 500
23 Wausau West Blue 504
24 Mounds View Horsies (MN) 508
25 Menomonie Gold 524
26 Bloomer Black 539
27 Shell Lake Gold 555
28 Bloomington Jefferson B (MN) 562
29 Lakeville North (MN) 571
30 Medford Pandas 572
31 Wayzata Hydrogen Bonds (MN) 613
32 Lakeland Union A 633
33 Orono (MN) 638
34 Apple Valley (MN) 641
35 Delano (MN) 646
36 Blake (MN) 647
37 Elk Mound A 661
38 Eastview Thunder (MN) 684
39 Rochester Mayo Sweet (MN) 709
40 Boyceville JV-Tesla 733
41 Eden Prairie Steam Boost (MN) 752
42 Rochester Mayo Spicy (MN) 783
43 St. Croix Central A 791
44 Denmark C 791
45 Waseca (MN) 792
46 Eden Prairie Duster 360 (MN) 793
47 Denmark B 806
48 Boyceville JV-Einstein 812
49 Spring Valley 854
50 Tomah A 860
51 Bloomington Kennedy JV (MN) 870
52 Elk Mound B 885
53 Bloomer Orange 907
54 Shell Lake Blue 922
55 Minnetonka B (MN) 933
56 Cambridge 951
57 Chippewa Falls White 982
58 St. Croix Central B 988
59 Shell Lake White 1036
60 Waseca JV (MN) 1075
61 Lakeville South (MN) 1105
62 Tomah B 1132
63 Rochester John Marshall (MN) 1192
64 Colfax 1202
65 Poynette 1365
66 Faribault (MN) 1365