Skip to content

Bulldogs’ quartet golden at Colfax track quad

COLFAX — Although Boyceville had several athletes score points at the Colfax track and field quadrangular held Thursday, May 7, only four Bulldogs -two boys and two girls – gave gold medal performances.

Sophomores Brooklyn Booth and Tyler Krueger won their respective pole vaulting events while freshman Haley Wold prevailed in the discus and senior Logan McAbee-Thomas was unbeatable in the triple jump.

Brooklyn Booth topped the girls’ pole vault standings and led a Boyceville sweep of the top three places with a jump of 8” event. She also finished fifth in the 300 meter low hurdles.

Haley Wold threw the discus 86’ 9.5” for the victory.

Logan McAbee-Thomas sailed 41’ 6.75” to win the triple jump by more than three feet. The senior also jumped 17’ 7” in the long jump and clocked the 200 meters in :24.40 for a pair of silver-medal finishes.

Tyler Krueger won the boys’ pole vault by two feet after clearing 11’. He also took fourth in the 300 intermediate hurdles.

Cassie Malean earned a pair of second-place finishes in the long and high jumps and a third in the 100 meter dash.

Erica Sempf placed in a pair of events, taking third in the 300 meter low hurdles and fifth in the 200 m dash.

Emily Voelker took second in the pole vault and Emma Harnisch was a spot back in third. Voelker also garnered fifth in the 800 meters and Harnisch was fourth in the 400 meters.

A pair of Boyceville boys placed in the 3,200. Sophomore Kiel Anderson was second in 12:05.10 and freshman Rian Corr finished third in 12:15.71.

Mitch Pustol scored points with a third in the 1,600 and a fifth in the 800 meters.

As a team, the Lady Bulldogs finished third with 104 points and the boys tallied 97 to finish fourth.

 

GIRLS TEAM SCORES: 1. Eau Claire Regis 216; 2. Colfax 124; 3. Boyceville 104; 4. Spring Valley Cardinals 66

BOYS TEAM SCORES: 1. Spring Valley Cardinals 148; 2. Colfax 142; 3. Eau Claire Regis 141; 4. Boyceville 97

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS: 4×800 Meter Relay: 4. Boyceville ‘A’, 12:00.20 (Emily Voelker, Emma Harnisch, Anna Hagen, Shiann Wagner). 100 Meter Dash: 3. Cassie Malean, 13.60; 11. Paulina Wenke, 15.86. 1600 Meter Run: 7. Shiann Wagner, 6:55.32; 8. Caroline Voelker, 7:04.25. 400 Meter Dash: 4. Emma Harnisch, 1:12.80; 6. Lauren Dominic, 1:15.52. 4×100 Meter Relay: 3. Boyceville  ‘A’, 1:05.05 (Haley Wold, Satina Chilson, Samantha Merkel, Paulina Wenke). 300 Meter Hurdles: 3. Erica Sempf, 54.77; 5. Brooklyn Booth, 1:01.15. 800 Meter Run: 5. Emily Voelker, 2:50.40; 9. Samantha Merkel, 3:14.60. 200 Meter Dash: 5. Erica Sempf, 30.06; 8. Carlee Schultz, 31.71. 3200 Meter Run: 5. Shiann Wagner, 14:20.99. 4×400 Meter Relay: 2. Boyceville ‘A’, 5:05.29 (Lauren Dominic, Emily Voelker, Brooklyn Booth, Emma Harnisch). High
Jump: 
2. Cassie Malean, 4-10.00; 6. Mariah Drury, 4-00.00. Pole Vault: 1. Brooklyn Booth, 8-00.00; 2. Emily Voelker, 6-06.00; 3. Emma Harnisch, 6-00.00. Long Jump: 2. Cassie Malean, 15-08.00; 4. Erica Sempf, 15-04.00. Triple Jump: 4. Ireland McAbee-Thomas, 28-08.50; 6. Carlee Schultz, 25-07.50. Discus Throw: 1. Haley Wold, 86-09.50; 6. Paulina Wenke, 72-01; 7. Ireland McAbee-Thomas, 70-09; 8. Satina Chilson, 69-09; 14. Samantha Merkel, 53-02. Shot Put: 8. Paulina Wenke, 23-02.00; 9. Haley Wold, 22-09.00; 11. Satina Chilson, 20-11.00

BOYS INDIVIDUAL RESULTS: 4×800 Meter Relay: 2. Boyceville ‘A’, 9:55.68 (Samuel Retz, Kiel Anderson, Caleb Hagen, Jack Kapsner). 110 Meter Hurdles: 4. Dylan Lamm, 22.24. 1600 Meter Run: 3. Mitch Pustol, 4:59.24; 7.  Kiel Anderson, 5:39.33; 8. Jack Kapsner, 5:39.47; 10. Rian Corr, 5:46.95. 4×200 Meter Relay: 4. Boyceville ‘A’, 1:58.67 (Samuel Retz, Michael Reidel, Brandon Kenefick, Dylan Lamm). 400 Meter Dash: 4. Urs Kahmann, 58.87; 8. Michael Chich, 1:04.42. 4×100 Meter Relay: 4. Boyceville  ‘A’, 55.02 (Kamden Casey, Dylan Lamm, Trystin O’Connell, Urs Kahmann). 300 Meter Hurdles: 4. Tyler Krueger, 48.98; 7. Samuel Retz, 58.58. 800 Meter Run: 5. Mitch Pustol, 2:17.91; 13. Jack Kapsner, 2:28.73. 200 Meter Dash: 2. Logan McAbee-Thomas, 24.40. 3200 Meter Run: 2. Kiel Anderson, 12:05.10; 3. Rian Corr, 12:15.71. 4×400 Meter Relay: 4. Boyceville ‘A’, 4:11.53 (Mitch Pustol, Jack Kapsner, Caleb Hagen, Tyler Krueger). Pole Vault: 1. Tyler Krueger, 11-00.00; 4. Michael Chich, 8-06.00. Long Jump: 2. Logan McAbee-Thomas, 17-07.00. Triple Jump: 1. Logan McAbee-Thomas, 41-06.75. Discus Throw: 5. Caleb Arndt, 109-09; 13. Michael Reidel, 63-01. Shot Put: 6. Brandon Windsor, 36-08.00; 7. Logan McAbee-Thomas, 36-05.00; 8. Caleb Arndt, 34-09.50; 14. Michael Reidel, 27-06.50