Skip to content

Colfax Free Fair produces nearly 40 grand champions and reserve champions

By LeAnn R. Ralph

COLFAX  —  Adding up all of the divisions, the Colfax Free Fair produced nearly 40 grand champions and reserve champions from food to cultural arts to pigs, sheep, cattle and rabbits.

Here are the grand champions from the Colfax Free Fair held this year from June 25 to June 28.

Grand Champion Arts and Crafts

• Foods —Brooklyn Stehling; 22ers 4-H.

• Mechanical Science — Kyle Krall; 22ers 4-H.

• Natural Science —Tori Hill; 22ers 4-H.

• Crops & Gardens — Morgan Jensen; Howard-Wheaton 4-H.

• Arts & Crafts — Nicolaus Jensen; Howard-Wheaton 4-H.

• Home Furnishings — Richard Stehling; 22ers 4-H.

• Cultural Arts — Shelby Tuschl; 22ers 4-H.

• Adult Open Class — Beverly Rothbauer.

 

Animal Awards

Sheep 

• Sheep — Grand Champion Ewe — Emmie Edwards; Colfax Comets 4-H.

• Sheep — Reserve Champion Ewe — Emmie Edwards; Colfax Comets 4-H.

• Sheep — Grand Champion Ram — Otto Winnings; Cedarlings 4-H.

• Sheep — Reserve Champion Ram — Otto Winnings; Cedarlings 4-H.

• Sheep — Showmanship — Grand Champion Junior — Otto  Winnings; Cedarlings 4-H.

Goats 

• Goats — Grand Champion Buck — Rylan Maves; Elk Mound FFA.

• Goats — Reserve Champion Buck — Taylor Deling; Elk Meadow 4-H.

• Goats — Grand Champion Doe — Kala Gorell; Elk Meadow 4-H.

• Goats — Reserve Champion Doe — Anna Stewart; Elk Mound FFA.

• Goats — Showmanship Champion Senior — Kala Gorell; Elk Meadow 4-H.

Dairy

• Dairy — Grand Champion Holstein — Brielle Bjork; Howard-Wheaton 4-H.

• Dairy — Reserve Champion Holstein — Abby Suvada; Howard-Wheaton 4-H.

• Dairy — Grand Champion Colored Breed — Jared Longdo; Colfax FFA.

• Dairy — Reserve Champion Colored Breed — Jared Longdo; Colfax FFA.

• Dairy — Showmanship Grand Champion Junior — Zoey Pitts; Howard-Wheaton 4-H.

• Dairy — Showmanship Grand Champion Senior — Abby Suvada; Howard-Wheaton 4-H.

Pigs

• Swine — Market Gilt Champion — Emmie Edwards; Colfax Comets 4-H.

• Swine — Market Gilt Reserve Champion — Tyler Knutson; Colfax Comets 4-H.

• Swine — Market Barrow Champion — Jack Edwards; Colfax Comets 4-H.

• Swine — Market barrow Reserve Champion — Tiernee Knutson; Colfax Comets 4-H.

• Swine — Showmanship Grand Champion Junior — Taylor Risler; Colfax Comets 4-H.

• Swine — Showmanship Grand Champion Intermediate — Jack Edwards; Colfax Comets 4-H.

• Swine — Showmanship Grand Champion Senior — Darrion Jensen; Colfax FFA.

Rabbits 

• Rabbits — Grand Champion Doe — Taylor Deling; Elk Meadow 4-H.

• Rabbits — Reserve Champion Doe — Alex Hayes; Colfax FFA.

• Rabbits — Grand Champion Buck — Kyle Deling; Elk Meadow 4-H.

• Rabbits — Reserve Champion Buck — Kade Maves; Elk Meadow 4-H.

• Rabbits — Grand Champion Showmanship Junior — Will Wanish; Howard-Wheaton 4-H.

• Rabbits — Grand Champion Showmanship Intermediate — Kyle Deling; Elk Meadow 4-H.

• Rabbits — Grand Champion Showmanship Senior — Taylor Deling; Elk Meadow 4-H.