Skip to content

2015 Colfax graduates collect over $300,000 in scholarships and awards

COLFAX — The Colfax Class of 2015 made quite a haul in the amount of monetary awards it received through scholarships from local an various post-secondary educational institutions.

This year’s graduating class has been awarded over $300,000 in scholarship monies. The various awards went to 30 different members of the Class of 2015. Scholarship winners along with their various awards and amounts are listed below.

Brandon Anderson: Michael J. Larson Memorial, $1,000.00.

Lydia Almquist: Iowa State, $5,500.00 per year/rew 4 yrs; Sanger Foundation Scholarship, $500.00.

Kori Buchanan: Cedar Country Cooperative, $300.00; Marlin Raveling Scholarship, $200.00; University of Jamestown- North Dakota, $7,000.00 Academic, $4,000.00 Athletic renew 4 yrs.

Katie Christoffel: Colfax Youth Basketball, $100.00; Lind Family Foundation, $200.00; Manufacturing Scholarship, $500.00.

Dannielle Dachel: Cammie B. Johnson Memorial, $1,000.00; Colfax Youth Basketball, $100.00; Mayo Health System Chippewa Valley, $500.00; Asplund Family Memoria, $2,000.00.

Sawyer DeMoe: American Veterans Post 1128, $250.00.

Xena Dusek: Colfax Class of 1957, $300.00; Colfax Kiwanis, $500.00.

Natalie Dworak: Bethany Lutheran Music Scholarship, $2,000.00; Bethany Lutheran Private Music Lessons Scholarship, Undisclosed; Outstanding Senior Musician- Choir, $200.00.

Andrew Frideres: Technical Excellence Scholarship, $2,250.00 per year/renew/ 3 years.

Abbie Greenwell: Colfax Class of 1957, $700.00; Drama Scholarship, $100.00; Megan Robertson Walck Memorial, $500.00; Outstanding Senior Musician- Band, $200.00.

Jonathon Hayton: Drama Scholarship, $100.00.

Brett Johnson: Truax/Johnson Scholarship, $2,500.00 per year renewable.

Jacob Klukas: United States Air Force, $100% tuition reimbursement max $80,000.00.

Benjamin Kragness: Bremer Bank, $500.00; Colfax Sno–Drifter’s Club, $400.00; 1st Lt. Jeremy Wolfe Memorial, $500.00; Marlin Raveling Scholarship, $200.00; Southwest State Athletic Scholarship, Undisclosed.

Andrew Larson: Chippewa Valley Corvettes, Inc., $150.00; North Running Valley Lutheran Church, $1,000.00; Truax/Johnson Scholarship, $2,500.00 per year renewable.

Alyssa Miller: Lakeland Cooperative, $500.00.

Cheyenne Olson: Colfax Youth Basketball, $100.00; Sanger Foundation Scholarship, $500.00.

Noelle Olson: American Red Cross, $250.00; Colfax Sportsmen’s Club, $250.00; Kyle’s Market Scholarship, $500.00; Menomonie Optimist Club, $500.00; North Running Valley Lutheran Church, $250.00.

Courtney Ottinger: Colfax Kiwanis, $500.00; Dairy State Bank, $500.00; Dunn Energy Cooperative, $500.00; Hilson Trust Scholarship, $6,000 per year/ren. 4 yrs.; Norm L. Larson Memorial, $500.00.

Grant Phillips: Colfax Class of 1957, $300.00; Colfax Sportsmen’s Club, $250.00; Texas A&M University-Corpus Christi, $3,500.00 per year to $14,000.00.

Alexis Rudi: Bremer Bank, $500.00; Colfax Youth Basketball, $100.00; Kyle’s Market Scholarship, $500.00; Marion Haugle Memorial, $500.00; North Running Valley Lutheran Church, $250.00.

Ashley Sault: Kyle’s Market Scholarships, $500.00; Red Cedar Sounds Chorus, $300.00.

Scot Schmock: Ann Marie Foundation, $2,000.00; Colfax FFA Alumni Leadership, $500.00; Colfax Kiwanis, $500.00; Colfax Sno–Drifter’s Club, $400.00; Lind Family Foundation, $200.00; North Running Valley Lutheran Church, $250.00.

Matthew Shaw: Naval ROTC Program/UW Madison, Undisclosed; Sanger Foundation Scholarship, $500.00.

Katelynn Snider: Army National Guard, 100% tuition reimbursement, GI Bill $367.00 for 36 months, 128 credits paid, GI Bill Kicker $12,150.00.

Rachel Sykora: Colfax FFA Alumni Agriculture, $500.00; Hilson Trust Scholarship, $3,000 per year/ren. 2yrs.

Tucker Teige: Army National Guard, 100% tuition reimbursement, GI Bill $367.00 for 36 months, 128 credits paid, GI Bill Kicker $12,150.00.

Bayli Vacho: Karen Rindy Memorial, $2,000.00.

Jeremiah Wait: All State Academic Excellence Award, $2,250.00 per year renew/4 years; Cedar Country Cooperative, $300.00; Colfax Kiwanis, $500.00; Menomonie Lions Club, $1,000.00.

Karina Wait: Cedar Country Cooperative, $300.00; Colfax Youth Basketball, $100.00; Dunn Energy Cooperative, $500.00; Hilson Trust Scholarship, $6,000 per year/ren. 4 yrs.; UW-Eau-Claire Blugold Promise –Chida Scholarship, $1,500.00.

Bremer Youth of the Month
September: Alexis Rudi
October: Benjamin Kragness
November: Dannielle Dachel
December: Bayli Vacho
January: Jeremiah Wait
February: Cheyenne Olson
March: Katie Christoffel
April: Katelynn Snider
May: Natalie Dworak

Dunn County Optimist Youth of the Month
September: Scot Schmock
December: Jonathon Hayton
March: Noelle Olson
May: Benjamin Kragness

Special Honors:
DAR Good Citizen: Benjamin Kragness
Extra Effort Award: Alexis Rudi
Herb Kohl Scholarship Nominee: Jeremiah Wait
Rotary Club Award: Scot Schmock
Prudential Spirit Award: Noelle Olson