2013 Dunn County Fair Results are in

Listed below are the results from the 2013 Dunn County Fair:

STATE 4-H ART EXHIBIT 

SELECTIONS

1. Ashley R. McHenry, Boyceville FFA: Oil Painting; 2. Skyler Klatt, Little Elk Creek: Ceramics; Alternate: Richie Price, Sunset Valley: Wood Project; Alternate: Lyla Mickelson, Countyliners: Fiber Project

STATE 4-H PHOTO SHOW

1. Elly Friberg, Elk Meadow: Dog Face, Black and White; 2. Sarah Parsons, Sunset Valley: Favorite Close-Up, Black and White; 3. Richie Price, Sunset Valley: Butterfly, Color; Alternate: Brooklyn Henderson, Cedarlings: Enlargement of Nature; Alternate: Megan Klatt, Little Elk Creek: Enlargement of People; Alternate: Kenya Henderson, Little Elk Creek: 4 Pictures of People

STATE FAIR EXHIBITS

Lyndsey Mickelson, Countyliners: Textile Furnishing for Kitchen; Shaelee Paul, Little Elk Creek: Blanket, Machine Quilted; Alternate: Megan Klatt, Little Elk Creek, Garment of Greater Difficulty; Alternate: Rachel Gray, Willing Workers: Game for Toddler/Preschooler; Dylon Girard, Elk Meadow, Mechanical Science; Rian Corr, Hay River Helpers: Mechanical Science; Maria Heltne, Elk Meadow: Poster Related to Fruit Project; Nova Johnson, Little Elk Creek Poster Related to Crop Project; Emily Chaleir, Millroad Rockets: Leaf Collection- 10 trees

AWARD OF EXCELLENCE 

Child Development

Rachel Gray, Willing Workers: Game for Toddler/Preschooler

Knitting and Crocheting 

Megan Klatt, Little Elk Creek: Small Personal Accessory

Home Environment 

Lyndsey Mickelson, Countyliners: Textile Furnishing for Kitchen; Heidi Lieffort, Colfax Comets: Recycled Accessory; Katelyn Weiss, Willing Workers: Refinished piece of furniture; Klara Knospe, Willing Workers: Quilt

Exploring 

Devin Klatt, Little Elk Creek: Ceramic Eagle; Max Holzhueter, Little Elk Creek: Lego House

Cultural Arts

Erica Sempf, Connorsville Comets: Handmade Guitar; Richie Price, Sunset Valley: Black and White Pencil Drawing; Trevor Lee, Little Elk Creek: Large, Glazed Ceramics; Saul Japuntich, Connorsville Comets: Leathercraft; Sydney LeBarron-Fahl: Sunset Valley, Embroidery; Allie Donhowe, Ideal: Quilted Project; Karisa Jensen, Willing Workers: Coil Fiber Basket; Sarah Parson, Sunset Valley: Bead Project; Erica Kinnard, Willing Workers: Wax Project; Kendra Larson, Sunset Valley: Family Heritage; Lyla Mickelson, Countyliners: 2D Paper Project; Victor Kaufmann, Millroad Rockets: 3D Paper Project; Hannah Danovsky, Millroad Rockets: Clay Project; Kendra Larson, Sunset Valley: Wire Project

Photography 

Mackenzie Brantner, Little Elk Creek; 4 Pictures of Nature- Color; Jordan Klatt, Little Elk Creek: 4 Pictures of People- Color; Karisa Jensen, Willing Workers: 4 Pictures of People- Black and White; Richie Price, Sunset Valley: 4 Pictures of Nature- Color; Elly Friberg, Elk Meadow: Dog Face, Black and White; Sarah Parsons, Elk Meadow: Favorite Close-Up, Black and White; Brooklyn Henderson, Cedearlings: Enlargement of Nature, Color; Kenya Henderson, Little Elk Creek: 4 Pictures of People- Color; Mackenzie Brantner, Little Elk Creek: Enlargement of People- Color; Megan Klatt, Little Elk Creek: Enlargement of Nature- Color; Megan Klatt, Little Elk Creek: 4 Pictures of Different Subject; Megan Klatt, Little Elk Creek: 4 Pictures of Animals- Color; Jordan Klatt, Little Elk Creek: Favorite Close-Up, Color; Megan Klatt, Little Elk Creek: Enlargement of People- Color; Megan Klatt, Little Elk Creek: Enlargement of Nature- Color; Megan Klatt, Little Elk Creek: 3 Pictures taken from bugs eye view; Kenya Henderson, Little Elk Creek: 3 Pictures taken under water

Natural Science

Karisa Jensen, Willing Workers: Maple Syrup; Victor Kaufamann: Millroad Rockets, Collection of Insects

Flowers and Houseplants

Mackenzie Brantner, Little Elk Creek: Cut Flower Bouquet; Taris Fremouw, Little Elk Creek: Themed Floral Arrangement

Plant and Soil Science 

Maria Heltne, Elk Meadow: Picture Story Book; Sarah Scharlau, Colfax Comets: Potatoes ; Nathan Quilling, Elk Meadow: Spearmint; Corey Klatt, Hay River Helpers: Purple Beans; Alexandra Kummer: Rock Falls Rockets, 3 Stalks Corn

Clothing 

Danielle Amundson, Little Elk Creek: Long Blue Dress with Velvet and Organza; Alissa Giljohann, Ideal: Tea Length Fuchsia Dress- Satin and Toole

Woodworking 

Danielle Amundson, Little Elk Creek: 3 Tier Flower Planter; Chad Webb, Little Elk Creek, Cabinet

Health and Citizenship

Sarah Parsons, Sunset Valley: Food Choices Display

Self Determined

Destiny Haldeman, Cedarlings: Garden Fountain

Club Booth

Elk Meadow, Club Booth

Education and School Related

Kevin Graham, Cedarlings: Explosive Ordinance Disposal 2013 Technology Demo Event

Foods and Nutrition 

Beth Westphal, Elk Meadow: Cut, Canned Green Beans; Jack Powers, Little Elk Creek: Strawberry Freezer Jam; Sarah Simon, Elk Meadow: Complete, Preserved Meal; Brooke Pathos, Elk Meadow: Decorated Cupcakes; Abbie Greenwell, Countyliners: 2 Layered Tiered Cake; Maya Gruber, Missouri Valley: Double Crust Fruit Pie; Annmarie White, Menomin Helping Hands: Unfrosted Brownies; Sydney LeBarron-Fahl: Sunset Valley, Drop Cookies; Izak Gruber, Missouri Valley: Single Pie Crust; Andrew Zukowski: Willing Workers, Molded or Pressed Cookies; Elizabeth Lindquist: Elk Meadow, Fruit Muffin; Sarah Scharlau, Colfax Comets: Angel/Sponge Cake; Julianna Quilling, Elk Meadow: Bundt Cake; Emma Lorenz, Boyceville FFA: Unfrosted Brownies

Mechanical Science

Kevin Graham, Cedarlings: Shelby Plastic Car Model; Brandon Gilbertson, Elk Meadow: Display of Tractor and Fields

Small Animals

Colt Fremouw, Little Elk Creek: Reptiles

Animals and Vet Science

Katelyn Wiess, Willing Workers: Animal Care/Grooming Book

Cats

Heidi Lieffort, Colfax Comets: Best of Show; Heidi Lieffort: Colfax Comets: Best Female; Taylor Deling, Elk Meadow: Best Male; Addyson Micheels, Countyliners: Intermediate Showmanship; Shaylie Fremouw, Little Elk Creek: Junior Showmanship; Mariah Bockin, Rock Falls Rockets: Senior Showmanship

Dogs

Izak Gruber, Missouri Valley: Junior Showmanship; Brooke Brantner, Little Elk Creek: Intermediate Showmanship; Hayley Viner, Little Elk Creek: Senior Showmanship, Clara Kaufmann: Agility; Corey Klatt, Hay River Helpers: Pre-Novice; Brandon Gilbertson, Elk Meadow: Novice and Above

Poultry

Kamdon Quast, 22ers: Best of Show: White Pekin; Kyle Deling, Elk Meadow: Grand Champion Poultry: White Chantecler; Kamdon Quast, 22ers: Grand Champion Waterfowl: White Pekin; Rylan Maves, Elk Meadow: Grand Champion Pigeon: Homing Pigeon; Kyah Quast: 22ers, Junior Showmanship; Rylan Maves, Elk Meadow: Intermediate Showmanship

Rabbit

Megan Lauer, Little Elk Creek: Best of Show; Kevin Graham, Cedarlings: Best Opposite; Kate Westphal, Elk Meadow: Junior Showmanship; Taylor Deling, Elk Meadow: Intermediate Showmanship; Beth Westphal, Elk Meadow: Senior Showmanship

Horses

Courtney Solberg, Cedarlings: Champion Halter; Kayla Powers, Little Elk Creek: Reserve Champion Halter; Kayla Powers, Little Elk Creek: Champion English; Courtney Solberg, Cedarlings; Reserve Champion English; Kayla Powers, Little Elk Creek: Champion Western; Courtney Solberg, Cedarlings: Reserve Champion Western; Courtney Solberg, Cedarlings: Champion Trail; Camryn Christopherson, Countyliners: Reserve Champion Trail

Swine

Bailey Kitchner, Willing Workers: Grand Champion Market Hog; Ben Styer, Willing Workers :Reserve Champion Market Hog; Cheyene Keyes, Willing Workers: Champion Pure Bred Gilt; Bailey Kitchner, Willing Workers: Reserve Champion Pure Bred Gilt; Sam Jacobson, Willing Workers: Champion Corssbred Gilt; Austin Brunner, Little Elk Creek: Reserve Champion Crossbred Gilt; Ben Styer, Willing Workers: Champion Market Gilt; Tyler Knutston, 22ers: Reserve Champion Market Gilt; Bailey Kitchner, Willing Workers: Champion Market Barrow; Chloe Styer, Willing Workers: Reserve Champion Market Barrow; Chloe Styer, Willing Workers: Junior Showmanship; Luke Powers, Little Elk Creek: Intermediate Showmanship; Austin Brunner, Little Elk Creek: Senior Showmanship

Goats

Desirae Welk, Cedarlings: Grand Champion Dairy; Desirae Welk, Cedarlings: Reserve Champion Dairy; Anneka Rogers, Millroad Rockets: Grand Champion Non Dairy; Sarah Larson, Millroad Rockets: Reserve Champion Non Dairy; Amber Larson, Millroad Rockets: Grand Champion Meat; Sarah Larson, Millroad Rockets: Reserve Champion Meat; Desirae Welk, Cedarlings: Junior Showmanship; Kala Gorell, Elk Meadow: Intermediate Showmanship; Heidi Lieffort, Colfax Comets: Senior Showmanship

Sheep

Jeco Beyrer, Colfax FFA: Grand Champion Market Lamb; Jeco Beyrer, Colfax FFA: Reserve Champion Market Lamb; Jeco Beyrer, Colfax FFA; Supreme Champion Ewe; Addie Maves, Menomin Helping Hands: Supreme Champion Ram; Addie Maves, Menomin Helping Hands: Intermediate Showmanship; Jeco Beyrer, Colfax FFA; Senior Showmanship

Dairy

Ben Styer, Willing Workers: Overall Junior Champion; Nathan Quilling, Elk Meadow: Overall Senior Champion; Ben Styer, Willing Workers: Registered Junior Supreme Champion; Kaileb Larson, Ideal: Grade Junior Supreme Champion; Nathan Quilling, Elk Meadow: Registered Senior Supreme Champion; Brandon Gilbertson, Elk Meadow: Grade Senior Supreme Champion; Ben Styer, Willing Workers: Junior Showmanship; Dana Jenson, Willing Workers: Intermediate Showmanship; Ben Powers, Little Elk Creek: Senior Showmanship; Junior Club Herd: Willing Workers; Senior Club Herd: Elk Meadow

Llamas

Anneka Rogers, Millroad Rockets: Champion Halter; Wayne Schmutz, Millroad Rockets: Reserve Champion Halter; Anneka Rogers, Millroad Rockets: Junior Showmanship; Wayne Schmutz, Millroad Rockets: Senior Showmanship