Skip to content

Boyceville High School Class of 2014 awarded more than $255,000 in Scholarship and Academic Awards

 

The Boyceville High School Class of 2014 held their Awards and Scholarship Program on Wednesday, May 28.  Nineteen students received recognition for their academic efforts that evening.  The program was started with a welcome address from Principal Steve Glocke, focusing on student achievement and commitment to excellence.

 The awards were presented by Karlene Berry – Guidance Counselor Grades 7-12, Principal Steve Glocke, along with thirteen community presenters.  Local Boyceville Community Organizations and Dunn County groups contributed over $32,000 in Scholarships and Awards.  In addition, the University Scholarships awarded that evening were in excess of $223,000 bringing the Class of 2014 Award Total to over $255,000.

This year, the Boyceville Education Scholarship Trustees (BEST) awarded approximately $12,000 to ten graduates.

Catelynn Clark, Valedictorian: – State of WI Academic Excellence Award – Higher Education Aids Board National Mutual Benefit – Volunteer Service Scholarship; Boyceville FFA Alumni Scholarship; UW River Falls Fred and Katherine Anderson Foundation Scholarship; Menomonie Youth Optimist Award – Youth of the Month; Boyceville High School High Honors; Janelle Johnson Memorial Award; Cedar Country Cooperative Scholarship; Dunn County Dairy Promotion Committee Scholarship; Don Fanetti Memorial Scholarship

Hunter Cormican: Boyceville Wrestling Club Scholarship; Cedar Country Cooperative Scholarship; Norman Danielson UW Eau Claire Scholarship; Boyceville Education Scholarship Trustees (BEST) Scholarship; Boyceville High School Honors

Peter Duerst: Massachusetts Institute of Technology Scholarship; National Merit Scholarship – Mead Witter Foundation Award; Boyceville Area Sno-Jammers Scholarship; Boyceville High School High Honors; Westconsin Credit Union Scholarship; Boyceville Education Scholarship Trustees (BEST) Scholarship; Truax/Johnson Award; Boyceville Education Association (BEA) Scholarship; Dunn Energy Cooperative Scholarship; Rotary Club Of Menomonie Volunteer Youth Service Award; American Legion Post 314 Citizenship Award; Menomonie Optimist Award; Don Fanetti Memorial Scholarship

Jason Erickson: Boyceville Education Scholarship Trustees (BEST) Scholarship

Jon Erickson: Lee Fruit Memorial Academic Award; Boyceville Education Scholarship Trustees (BEST) Scholarship; Wisconsin Covenant Scholar Award

Bryor Hellmann, Salutatorian: University of Minnesota Duluth Chancellor’s Scholarship; United States Marine Corps Distinguished Athlete Award; Boyceville High School High Honors; Boyceville Education Association (BEA) Scholarship; Boyceville Lions Club Scholarship; Boyceville Bulldog Scholar Athlete Award; Janet Harvey Scholarship; WIAA Scholar Athlete Award; Boyceville Wrestling Club Scholarship; AFSCME Council 40 Memorial Scholarship; Don Fanetti Memorial Scholarship

Kennedy Hellmann: Saint Catherine’s University Presidential Scholarship; Saint Cath-
erine’s Eagle, Venture and Alumni Awards; Boyceville Firefighters Association Scholarship; Boyce-
ville High School High Honors; Boyceville Lions Club Scholarship; Boyceville Bulldog Booster Club Scholar Athlete Award; Mayo Clinic Health System – Red Cedar Medical Center Scholarship; Menomonie Lions Club Scholarship; Menomonie Youth Optimist Award – Youth of the Month; Boyceville Education Scholarship Trustees (BEST) Scholarship; Don Fanetti Memorial Scholarship

Alexa Horner: Boyceville High School High Honors

Logan Horstman: Menomonie Youth Optimist Award – Youth of the Month

Tanner Johnson-Hetchler: Boyceville High School High Honors; Alan J. Carlson Memorial Scholarship

Ian Kane: Boyceville Education Scholarship Trustees (BEST) Scholarship

Elizabeth Koehler: Norman Danielson UW Eau Claire Scholarship; Boyceville High School High Honors

Jordan Kuhn: Jared Schutz Memorial Award

April Lake: Boyceville FFA Alumni Scholarship; Menomonie Youth Optimist Award – Youth of the Month; WIAA Scholar Athlete Award; Lakeland Chetek Cooperative Scholarship; AgStar Financial Services Award; Cedar Country Cooperative Scholarship; Boyceville Lions Club Scholarship; Boyceville Bulldog Booster Club Scholar Athlete Award; Boyceville High School High Honors; United States Marine Corps Distinguished Athlete Award; Don Fanetti Memorial Scholarship

Emma Lorenz: Boyceville FFA Alumni Scholarship; Cammie B. Johnson Memorial Scholarship; Lucy Murray Memorial Scholarship; Wisconsin Covenant Scholar Award; Boyceville Lions Club Scholarship; Boyceville Bulldog Booster Club Scholar Athlete Award; Menomonie Lions Club Scholarship; Boyceville Firefighters Association Scholarship

Danielle Nelson: Cornerstone University Presidential Scholarship; William and Leona Amundson Memorial Academic Award; Boyceville Education Scholarship Trustees (BEST) Scholarship; Dunn Energy Cooperative Scholarship; Boyceville High School High Honors

Shayleigh Novotney: Ann-Marie Foundation Scholarship; Trinity Lutheran Memorial Scholarship; Boyceville FFA Alumni Scholarship

Melissa Stuart: Boyceville Area Sno-Jammers Scholarship

Sawyer Swenson: Boyceville Wrestling Club Scholarship

Brittany Waller: Peoples State Bank Academic Award

Nicholas Wathke: University of Wisconsin Platteville Academic Merit Award; Boyceville Education Scholarship Trustees (BEST) Scholarship; Wisconsin Covenant Scholar Award; Boyceville High School High Honors

Clayton Windsor: University of Wisconsin River Falls Falcon Scholar Award; Boyceville Education Scholarship Trustees (BEST) Scholarship; Boyceville High School High Honors; American Legion Post 314 Citizenship Award

Dylan Windsor: University of Wisconsin River Falls Falcon Scholar Award; Boyceville Education Scholarship Trustees (BEST) Scholarship; UW River Falls Physics Alumni Scholarship; Boyceville High School High Honors;

Rebeka Yaeger: Peoples State Bank Academic Award