Skip to content

Mounder track teams begin outdoor season

MONDOVI — Earning a lot of points in the short distance events, the Elk Mound girls placed second in the 11 team Mondovi Invite held outdoors April 10. The boys’ team spread their points around a bit more as they claimed a third place in a field of 10 teams.

A pair of relay teams finished first for the girls including the 4 X 200 with Elly Friberg, Waive Melgaard, McKenna McVey and Kami King in 1:54 along with the 4 X 800 team of Elizabeth Fasbender, Hannah Flatness, Emily Finder and Kayla Black in 11:43. McVey also won the 200m dash in 28.49. Top eight places to score team points are as follows:

Second place: Fasbender, 800m run, 2:37

Third place: King 100m dash, 13.18, Waive Melgaard 200m dash, 29.48, Alyssa Buros discus, 92-01

Fourth place: Mariah Rudd 100m hurdles, 17.01, Friberg 100m dash, 13.31, Friberg high jump, 4-0-8

Fifth place: Melgaard 100m dash, 13.43, Nevada LaPointe 1600m run, 6:50, Flatness 400m run, 1:08.46, King 200m, 29.50

Sixth place: McVey 100m dash, 13.62, 4 X 100 relay (Kaitlyn Baier, Emily Larrabee, Sarah Sweeney, Paxtyn Pavelski) 58.88,, 4 X 400 relay (Katie Gerber, Corrine Zimmer, LaPointe, Jasmine Johnson) 5:12

Seventh place: 4 X 200 relay (Baier, Riley Radtke, Larrabee, Pavelski) 2:06

Eighth place: Radtke 300m hurdles, 55.03, 4 X 100 relay (Kelly Endl, Jamie Solem, Mikayla Solberg, Rudd) 1:01

Jonah Bauer and Ben Holzwarth won their races on both ends of the spectrum as Bauer won the 100m dash at 10.67 and Holzwarth took the 3200m run in 10:36. They both also claimed a second place with Bauer in the 200m race in 23.0 and Holzwarth, battling long time rival Sasha Maro from Mondovi, finished in 4:59. Another second came from the 4 X 200 relay of Bauer, Noah Zurbuchen, Adam Gottschalk and Tyler Deutschlander in 1:38.68. Fourth through eighth place finishes came from:

Fourth place Erik Strand pole vault, 9-00

Fifth place: Caleb Kruger 3200m run, 11:02, Gottschalk long jump, 19-03, 4 X 100 relay (Deutschlander, Zac Doll, Travis Nelson, Zurbuchan) 49.0

Sixth place: Gottschalk 100m dash,11.59

Seventh place: Kruger 1600m run, 5:14

Eighth place: Lucas Winter 800m run, 2:21.81:

GIRLS TEAM SCORE: G-E-T 104, Elk Mound 93.5, Neillsville-Granton 90-50, Mondovi 77, Independence 74.5, Sparta 67, Cochrane-Fountain City 50.5, Altoona 44, Eleva-Strum 19, Elmwood-Plum City 14, Blair-Taylor 11

BOYS TEAM SCORES: Independence 110, Cochrane-Fountain City 77, Elk Mound 67, Neillsville-Granton 67, Altoona 60, Mondovi 54, Eleva-Strum 52, Sparta 49.5, Blair-Taylor 48.5, G-E-T 42